Hangszerek 乐器
Milyen volt játszani a guqin-on? Volt lehetőség a kiállításon kipróbálni egy guqin-t. Nekem nagyon tetszett. Idehaza van egy öreg citerám, amit gyerekkoromban pengettem, de nem is hasonlítható hozzá. Sokkal puhább, finomabb, könnyebben lehet hajlítani a hangokat rajta.
A tanárnőm elmondta, hogy a guqinon általában tanult, értelmiségi emberek, irodalmárok, költők, politikusok szerettek játszani, míg a hozzá hasonló guzheng-en inkább hölgyek. A kiállításon sajnos nem volt guzheng, így ezzel a hangszerrel még adós maradok, mindenesetre elmondhatom, hogy az a guqinnél testesebb, és több a guqinnél több húron lehet rajta játszani.



2, 琵琶 (pípá): lant típusú hangszer, általában hölgyek játszottak rajta. LiQi "Régimódian" című versében (古意, 李颀) találkoztam először ennek a hangszernek az említésével. Később még Cen Shen "Fehérhó-dala"-ban is felbukkant. Tehát a pipá:

3, 羌笛 (qiāngdí): Qiang-fuvola. Szintén LiQi "Régimódian" című versében találkoztam először ezzel a hangszerrel, és a Qiang (羌) nevű néppel is, akik eredetileg használták ezt a hangszert. A qiang etnikai kisebbség volt ősi Északnyugat-Kínában, és a hangszerük, a qiang-fuvola egyetlen bambusz-szálból (vagy nádszálból) készült fúvós hangszer. Nyilván nem volt drága, és bárhol tudtak hozzá alapanyagot szerezni. Valószínűleg nem tudtak túl nagy hangskálát átfogni, viszont az érzéseiket ki tudta fejezni ez a hangszer is.
Az interneten nem találtam túl sok képet, információt róla, de alább van egy kis videó.
https://www.youtube.com/watch?v=gX6cz4asjNI&ab_channel=ChinaCulturalCentreinKualaLumpur
Íme az én ábrázolásom a qiang-fuvoláról:


5, Bìlì (觱篥): bambuszból készült, népi fúvós hangszer, szintén Li Qi versében találkoztam először a nevével, a Hallgatom An Wanshant, ahogy fújja a bílín a dalt (听安万善吹觱篥歌, 李颀) című versben. Nádpipának is fordítják, de Kínában bambuszból készül. Li Qi a fent említett versben jól illusztrálja, milyen hangja lehetett a bílínek. A lenti képen próbáltam illusztrálni a hangszert:

6, 钟磬 zhōngqìng, vagy 編磬 biānqìng: kőharangok sorából álló mágikus kínai hangszer, amelyet buddhista templomokban használtak szerzetesek megigézésére. A hangszer említésével 破山寺后禅院, 常建, Po-hegyi templom mögötti meditációs udvar, Chang Jian versében találkoztam.
Utánakerestem az interneten, és elbűvölt ez a különös, ősi hangszer, ahol különböző méretű kő lapokat, (úgynevezett "kék követ" (青石)) akasztanak egy állványra, és azt ütővel megütik. A hangzása megnyugtató, elmélyítő.
A hangszer meghallgatható:
https://www.youtube.com/watch?v=6gKxXnUeHCc&ab_channel=XiaobingYi
